30 października 2023

Systemy monitoringu i kontroli dostępu

Doradzimy jakie systemy monitoringu i kontroli dostępu warto zainstalować zarówno w domu, w miejscu pracy jak i w miejscu publicznym

Działanie kamery IP

Już od dawna naszej codziennej rzeczywistości towarzyszą kamery czy to w bankach, czy na ulicy, czy w domu. Stare systemy opierające się na rozwiązaniu CCTV (telewizja przemysłowa) stają się przeżytkiem, ustępując miejsca nowszym wersjom. Obecnie w monitoringu coraz częściej wykorzystuje się system IP. Wyjaśniamy jak działa i na czym polega.

W Polsce monitoring obecny jest już od wielu lat. Najczęściej wykorzystywany jest w miejscach publicznych jak biura, sklepy, markety czy firmy. Odpowiedni system wizyjny umożliwia sprawdzenie co dzieje się na obserwowanym terenie oraz pozwala na jego stałą obserwację. Co więcej monitoring może być skutecznym narzędziem ostrzegania o pożarze lub nieautoryzowanym dostępie. Wystarczy, że powiążesz go z systemem pożarowym (SSP) oraz systemami kontroli dostępu (SKD). Dzisiaj stosuje się głównie systemy IP, które jednak łączy się z dawnym standardem CCTV w formy hybrydowe.

Jak działa kamera IP?
Urządzenie działa w oparciu o protokół IP (tj. Internet Protocol). Jeśli chodzi o wygląd to nie różni się bardzo od zwykłej kamery internetowej, podłączaną do komputera przez port USB. Różnice między nimi w funkcjonalności są jednak bardzo duże. Otóż kamera IP udostępnia nagranie w sieci „na żywo”, co pozwala na bieżący podgląd otoczenia. Nagranie może obejrzeć tylko właściciel kamery, do której zostanie przyznany specjalny adres internetowym. Materiał można oglądać zarówno na komputerze, jak i za pomocą urządzeń mobilnych typu smartfon czy tablet. Producenci, korzystanie z monitoringu, starają się uczynić coraz bardziej wygodnym, dlatego opracowują kolejne dedykowane aplikacje mobilne. Za ich pomocą można bardzo łatwo sprawdzić, co dzieje się w domu pod nieobecność właściciela.

Jaką kamerę wybrać?
Wybierając konkretną kamerę musisz sprawdzić kilka istotnych rzeczy. Na początku zwróć uwagę na kąt widzenia, ponieważ to od niego zależy, jak dużą powierzchnię kamera może objąć. Następnie patrz na rozdzielczość. Jeśli kamera ma umożliwiać identyfikację twarzy czy też odczytanie tablicy rejestracyjnej samochodu, powinna mieć bardzo wysoką rozdzielczość. Jasność obiektywu lub zewnętrzne doświetlenie będą istotne w przypadku nagrywania obrazu w miejscu słabo oświetlonym lub nocą. Jeśli chcesz nagrywać tylko wtedy, kiedy jest to konieczne wybierz model z wbudowanym czujnikiem ruchu. Warto pytać się również o sposób połączenia z siecią oraz możliwość nagrywania. Jeśli urządzenie ma współgrać z systemem alarmowym sprawdź czy posiada możliwość podłączenia dodatkowych czujników i urządzeń alarmujących. Ciekawą opcją jest możliwość zdalnego sterowania obiektywem, który przydaje się, gdy chcemy zobaczyć dokładniej interesujący nas w danym momencie obszar.