30 października 2023

Systemy monitoringu i kontroli dostępu

Doradzimy jakie systemy monitoringu i kontroli dostępu warto zainstalować zarówno w domu, w miejscu pracy jak i w miejscu publicznym

Typy kamer przemysłowych

Telewizja przemysłowa, inaczej CCTV, to system pozwalający na śledzenie z odległości zdarzeń rejestrowanych przez jedną lub kilkanaście kamer przemysłowych jednocześnie. System tworzą głównie rejestratory i kamery, z których obraz jest transmitowany do centrum odbiorczego, gdzie na monitorach, odpowiedni personel obserwuje zdarzenia. Tego typu monitoring różni się od zwykłej telewizji tym, że obraz z kamer jest przesyłany przez kabel bądź drogą radiową i odbierany tylko i wyłącznie w centrum odbiorczym, a nie w nieograniczonej liczbie odbiorników.

Kamery przemysłowe należą do najważniejszych elementów każdego systemu monitoringu. To w końcu od nich zależy co będziemy widzieć, dlatego wybór odpowiedniego typu kamery powinien być dobrze przemyślany. Należy wziąć pod uwagę jej rozdzielczości, jasności, przetwornika, funkcji, typu obudowy, promiennika oraz sposobu montażu. W celu ułatwienia procesu selekcji omawiamy trzy najpopularniejsze na rynku typy kamer przemysłowych.

Kamery kompaktowe typu box
Tego rodzaju kamery oferują bardzo duży stopień dostosowania do potrzeb klienta. Należy pamiętać, że urządzenie sprzedawane jest bez obiektywu, zasilacza, obudowy czy uchwytu. Tak więc będzie trzeba wszystkie te elementy dokupić osobno. Wiąże się to oczywiście z wyższymi kosztami. Zdarza się jednak, że wybór taki jest najlepszym lub wręcz koniecznym rozwiązaniem. Kamerę przemysłową typu box można wyposażyć w dowolny obiektyw np. obiektyw o ogniskowej nawet do 120 mm, gdzie kąt widzenia wynosi ok. 2,5 stopnia. Pozwala to na obserwację niewielkich obiektów oddalonych nawet o setki metrów od kamery. W sytuacji, gdy urządzenie będzie pracować na zewnątrz należy dokupić obudowę zewnętrzną.

Kamery kopułkowe
Przemysłowe kamery kopułkowe to jedno z bardziej popularnych urządzeń. Wynika to z faktu, że kamery te charakteryzują się niską ceną i jednocześnie wysoką funkcjonalnością oraz szerokim wyborem zastosowań. Poprzez zastosowanie kopułowej obudowy, urządzenia te świetnie sprawdzają się we wszelkiego rodzaju sklepach i firmach. Można je z powodzeniem używać na zewnątrz, ponieważ są wandaloodporne, ponieważ trudniej takie kamery zdewastować, czy ukraść. Przy tym wszystkim kopułowa obudowa jest elegancka i dobrze komponuje się z każdego rodzaju wnętrzem. Dyskretna obserwacja nie zdradza nikomu, w którym właśnie kierunku patrzy kamera, co znacznie poprawia ich skuteczność prewencyjną w stosunku do kamer kompaktowych.

Urządzenia zintegrowane z IR
Kamery przemysłowe zintegrowane z promiennikiem podczerwieni to kamery w typie tubowym. Są one zazwyczaj przeznaczane do pracy na zewnętrz. Odznaczają się łatwym montażem i dużą funkcjonalnością. Są również bardzo odporne dzięki zintegrowanej budowie. Otóż przetwornik, obiektyw i promiennik podczerwieni są zamknięte w hermetycznej zewnętrznej obudowie, co również sprawia, że kamery te są bardzo atrakcyjne cenowo.