30 października 2023

Systemy monitoringu i kontroli dostępu

Doradzimy jakie systemy monitoringu i kontroli dostępu warto zainstalować zarówno w domu, w miejscu pracy jak i w miejscu publicznym

Czy warto instalować kamery w domu?

Bezpieczeństwo Twojej rodziny to sprawa absolutnie priorytetowa. Dzisiaj już nikomu nie wydaje się, że instalowanie kamer to przesadne wariactwo i zbędne zabezpieczenie. Z policyjnych raportów wyraźnie wynika, że często już sama obecność monitoringu odstraszała złodziei w ostatniej chwili. Podczas, gdy alarm daje czas na szybkie działanie, to kamery od razu rejestrują zachowanie przestępców grożąc ich demaskacją. Jeśli chcesz mieć święty spokój i cieszyć się błogim odpoczynkiem w zaciszu domowym, pomyśl o instalacji kamer.

Współczesny rozwój technologiczny pozwala nam na zastosowanie nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań zabezpieczających, które skutecznie chronią nasze mienie. Monitoring domu daje upragnione poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Pozbawiając się zmartwień odnośnie tego, „co może się stać?!” zamienisz się w bardziej wydajną, zdrową i skupioną osobę. Na wakacjach czy też w pracy, Twojej głowy nie będzie zaprzątał niepotrzebny stres.

Kiedy zastosować kamery w domu?
Pierwszy i główny powód zainstalowania monitoringu to bezpieczeństwo i kontrola. Otóż kamery skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei przed włamaniem a jeśli już do niego dojdzie, to policja otrzyma solidny materiał dowodowy w postaci nagrań, które pomogą szybko pojmać sprawców i odzyskać skradzione mienie. Jest to szczególnie użyteczne rozwiązanie, jeśli często przebywasz poza domem. W ten sposób pozbędziesz się uczucia ciągłego niepokoju związanego z tym, że nie wiesz co dzieje się w Twoim domu. Są jednak inne sytuacje, kiedy zastosowanie kamer w domu może okazać się nader przydatne. Jeśli mamy dzieci cierpiące na poważne choroby, epilepsję i inne schorzenia lub osoby starsze to monitoring z jednej strony pozwoli nam zareagować w razie ataku z drugiej pozwoli obserwować zachowania dziecka i zebrać wnioski przydatne w dalszym leczeniu. Możesz też być w sytuacji, gdy swoje kilkumiesięczne dziecko powierzasz niani, a na ciele maluszka pojawiają się niepokojące ślady. Wówczas lepiej przekonać się, czy zatrudniona osoba nie krzywdzi naszego dziecka.

Jaki system wybrać?
Polecamy wybór systemu monitoringu IP. Jego najprostszy model składa się z komputera, switcha, kamery i kabli łączących wszystkie urządzenia. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest możliwość monitorowania systemu z dowolnego miejsca na świecie. System monitoringu IP można podłączyć do funkcjonującej sieci LAN, co pozwala ominąć konieczność tworzenia nowej sieci. Takie podłączenie kamer pozwala zaoszczędzić na tworzeniu warunków podłączania kamer do innych źródeł zasilania. W tym wypadku kamery IP pobierają prąd z siei LAN, co oznacza, że nie trzeba zakładać nowego okablowania. Takie rozwiązanie nazywa się PoE. Jego zaletą jest wysoka jakość przesyłanego obrazu, łatwy montaż, możliwość kontroli funkcjonowania systemu z każdego miejsca na świecie.