30 października 2023

Systemy monitoringu i kontroli dostępu

Doradzimy jakie systemy monitoringu i kontroli dostępu warto zainstalować zarówno w domu, w miejscu pracy jak i w miejscu publicznym

Rodzaje systemów wizyjnych

Szybki postęp technologiczny sprawia, że zaistniała pilna potrzeba rozwoju systemów kontroli i sprawowania nadzoru. Nie chodzi tylko o względy bezpieczeństwa, ale również o takie kwestie jak monitorowanie zmian, analizy środowiskowe czy marketing. Współczesne kamery dostosowuje się do różnego rodzaju zadań specjalnych tak, aby były maksymalnie wszechstronne. Obecnie na rynku możemy wyróżnić trzy rodzaje systemów monitoringu, to jest analogowy, hybrydowy oraz cyfrowy (IP).

Systemem wizyjnym nazywamy układ współpracujących za sobą różnych urządzeń elektronicznych, którego funkcją jest automatyczna analiza wizyjna otoczenia i osób na zasadzie podobnej do zmysłu wzroku. Sam system składa się zazwyczaj z urządzeń pozyskujących dane jak kamery, z urządzanie służącego do akwizycji i przetwarzania informacji oraz ze sprzętu które pozyskane dane analizuje, czyli z komputera lub procesora.

Monitoring analogowy
Ten rodzaj monitoringu należy do najstarszych wersji. Daje on możliwość podglądu w obrębie sieci lokalnej, jaka jest zbudowana na kablach koncentrycznych, łączących kamery z rejestratorem. Tradycyjne systemy telewizji przemysłowej, opierające się na rozwiązaniach analogowych, oferują rozdzielczość zgodną z systemami PAL/NTSC. Oznacza to, że maksymalnie może ona wynosić około 768×576 pikseli. Całość działa tak, że aby obraz z kamery analogowej mógł być widoczny na ekranie kontrolnym, kamera musi zostać podłączona do instalacji za pomocą specjalnego złącza typu BNC przy użyciu kabla koncentrycznego. Nazwa analogowy nie oznacza, że kamery nagrywają obraz na taśmę analogową, tylko poprzez przetwornik cyfrowy, najczęściej w typie CCD. Co prawda system ten jest względnie tani i trwały, to niestety niskiej jakości.

System hybrydowy
To rozwiązanie jest systemem przejściowym. Oznacza to, że jest ono oparte o hybrydowy rejestrator lub serwer wizyjny IP, który pozwala łączyć urządzenia cyfrowe IP z kamerami analogowymi. W praktyce wygląda to tak, że sprzęt analogowy uzyskuje funkcjonalność urządzeń IP.

Monitoring IP
Mowa o najnowocześniejszej wersji dozoru wizyjnego. Monitoring ten wykorzystuje protokół IP, dający możliwość tworzenia dużych, otwartych na rozbudowę systemów przy wykorzystaniu sieci LAN. Jest to pierwsza technologia, przetwarzająca obraz wysokiej rozdzielczości. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość pracy kamer IP w sieci LAN. Kamery podłącza się za pomocą przewodu sieciowego UTP, zakończonego wtykiem RJ-45. W ten sposób użytkownik uzyskuje nieograniczony zasięg, bardzo wysoką jakość obrazu, możliwość zasilania kamer IP przez PoE, duża odporność na zakłócenia, możliwość wysyłania wielu informacji, monitorowanie i zarządzanie z dowolniej lokalizacji oraz niższe koszty instalacji.