9 lipca 2024

Systemy monitoringu i kontroli dostępu

Doradzimy jakie systemy monitoringu i kontroli dostępu warto zainstalować zarówno w domu, w miejscu pracy jak i w miejscu publicznym

Jaki system alarmowy wybrać do domu?

Właściwe zabezpieczenie domu przed włamywaczem czy pożarem to gwarancja bezpieczeństwa Twojego i Twoich najbliższych. Niestety wciąż zdecydowana większość inwestorów rezygnuje z montażu alarmu do domu z powodu dosyć wysokich cen urządzeń alarmowych. Nasz spokój jest jednak ważniejszy i na wszelkiego rodzaju systemach ostrzegawczych nie powinniśmy oszczędzać. Chcąc mieć pewność, że otrzymamy maksimum funkcjonalności i jakości, skontaktujmy się ze specjalistami jak firma ALTES, którzy dopasują system specjalnie do naszych warunków i potrzeb.

Podstawowymi elementami zabezpieczenia domu przed włamaniem są oczywiście dobre zamki oraz drzwi antywłamaniowe, jednak coraz częściej to nie wystarczy do tego, aby powstrzymać osoby niepowołane przed wtargnięciem na teren posesji. Obecnie najnowocześniejszym sposobem zabezpieczenia domu jest System Sygnalizacji Włamania i Napadu. Chodzi o zespół urządzeń, które służą do wykrywania i sygnalizowania wejścia na teren prywatny przez osoby niepowołane. W momencie wykrycia ruchu system alarmowy uruchamia sygnał dźwiękowy i świetlny, który dociera do centrali a z niej do właściciela oraz stacji monitorowania. Ta ostatnia znajduje się zazwyczaj na wyposażeniu firmy ochroniarskiej, która niezwłocznie kontroluje sytuację monitorowanego obiektu.

Z czego składa się system alarmowy?
System alarmowy składa się z czujek, komunikujących się z centralą alarmową. Gdy centrala otrzyma z czujki informację o wykryciu zagrożenia, uruchamia sygnalizator w postaci syreny i światła ostrzegawcze. Wspomniane elementy rozmieszczone są w obiekcie w znacznych odległościach od siebie. Trzeba je zatem ze sobą połączyć. Najprostsze rozwiązanie to użycie przewodów elektrycznych, ponieważ ułożenie takiej instalacji nie stanowi większego problemu. Oczywiście tylko wtedy, gdy dom jest w stanie surowym. Jeśli zdecydujemy się na alarm, kiedy na ścianach jest już wygładzony i pomalowany tynk, sprawa będzie znacznie trudniejsza. Raczej nikt nie chce potykać się o wystające i widoczne przewody, jednak schowanie ich zwiększy koszty. Tak więc lepiej pomyśleć o alarmie wcześniej, w trakcie budowy, ponieważ zainstalowanie alarmu w urządzonym domu może być wielokrotnie droższe niż cena elementów potrzebnych do jego działania. Istnieje jeszcze możliwość korzystania z systemu bezprzewodowego, w którym sygnały między czujkami, centralą i sygnalizatorem są przesyłane w postaci fal radiowych.

Co wybrać?
Jeśli chodzi o systemy alarmowe do domów mieszkalnych to stosuje się zwykle czujki wykrywające ruch. Będą to standardowe PIR lub bardziej precyzyjne dualne. Czujki ruchu są najbardziej uniwersalne, ponieważ wykrywają intruza niezależnie od tego, w jaki sposób dostał się on do wnętrza. Czujki dualne nie powodują wzbudzania alarmu na skutek zmian temperatury i intensywnej cyrkulacji powietrza. Zaleca się je zatem do pomieszczeń, w których występują przeciągi, działa wentylacja lub klimatyzacja.