30 października 2023

Systemy monitoringu i kontroli dostępu

Doradzimy jakie systemy monitoringu i kontroli dostępu warto zainstalować zarówno w domu, w miejscu pracy jak i w miejscu publicznym

Monitoring to nie tylko zabezpieczenia!

Kiedy myślimy o monitoringu, od razu mówimy „bezpieczeństwo”. Oczywiście system ten powszechnie stosuje się do obserwacji otoczenia po to, aby móc odpowiednio zareagować w razie zagrożenia lub wykorzystać nagrania do analizy konkretnej sytuacji. Okazuje się jednak, że rozwój technologiczny szybko sprawił, że monitoring znalazł szereg innych rozwiązań. Jakich? Zapraszamy do lektury.

Dynamiczny rozwój Internetu i globalizacji sprawił, że możemy widzieć wszystko o każdej porze dnia i nocy, bez konieczności opuszczania swojego salonu. Obiektyw kamery stał się naszym okiem na świat. To dzięki niej możemy komunikować się z innymi osobami, oglądać karaibskie plaże z mroźnej Warszawy, czy spojrzeć w kosmos przez kamery NASA. Czemu to wszystko służy? Przecież nikt nie włamie się na Marsa! Otóż pogląd z kamery może okazać się bardzo kreatywnym narzędziem. Zobacz.

Wielki Brat
Pamiętacie szał na reality show, gdzie grupę osób zamykało się w wielkim domu po to, aby widzowie mogli oddać się przyjemności wynikającej z podglądactwa? Był to początek znanych dzisiaj programów o losach sławnych rodzin czy podupadających restauracji, których codzienne zmagania można oglądać w różnego rodzaju programach. Otóż do tychże obserwacji stosuje się właśnie system monitoringu po to, aby zyskać kompletny materiał montażowy. Jak widzimy zatem monitoring to nie tylko bezpieczeństwo, ale również dokładna wizja, którą można wykorzystać w celach rozrywkowych.

Skuteczna reklama
Dzisiaj bardzo często różnego rodzaju urządzenia nagrywające, zlokalizowane są w najróżniejszych zakątkach świata. Miasta o potencjale turystycznym, ciekawe knajpy czy miasteczka rozrywki mogą wykorzystać monitoring do tego, aby pokazać on-line swój potencjał. W ten sposób zwiększa się zainteresowanie danym miejscem, które w łatwy sposób może zareklamować się przed dużą liczbą użytkowników. Różnego rodzaju eventy również wykorzystują live streaming po to, aby dotrzeć do jak największej liczby osób.

Lepsza komunikacja
Domowy monitoring może zostać wzbogacony o wbudowany mikrofon oraz głośnik. Jest to wyjątkowo przydatna opcja, która umożliwia komunikację dwukierunkową. W ten sposób widzisz dokładanie, co dzieje się w domu i możesz zareagować. Chodzi sytuacje takie jak uspokojenie swojego psa czy kota tak, aby nie przeszkadzał sąsiadom, powiedzenie „dobranoc” swojemu dziecku, gdy jest pod opieką czy ostrzec babcię lub dziadka przed niebezpieczeństwem. Jeśli mamy chore dziecko lub ktoś z rodziny cierpi na jakieś zaburzenie wymagające obserwacji, monitoring pozwoli skutecznie zebrać materiał do analizy. Dzięki kamerom wiesz, czy Twoje dziecko wróciło do domu. Jeśli masz w domu zwierzęta będziesz widzieć co robią i powstrzymasz je przed zjedzeniem swojej ulubionej pary butów.