17 listopada 2022

Systemy monitoringu i kontroli dostępu

Doradzimy jakie systemy monitoringu i kontroli dostępu warto zainstalować zarówno w domu, w miejscu pracy jak i w miejscu publicznym

Czy warto mieć monitoring domowy?

Budujesz nowy dom w nowej miejscowości i nie znasz nikogo wokół. Tak najczęściej wyglądają początki, kiedy postanawiamy uwić swoje własne gniazdko od fundamentów. Bardzo często to właśnie nowe domy stają się łupem złodziei, dlatego już na tym początkowym etapie warto pomyśleć o instalacji właściwego monitoringu domowego.

Rozwiązanie takie znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnia upragniony spokój. Jest to zalecane szczególnie tym, którzy większą część dnia spędzają poza domem zastanawiając się, co pod ich nieobecność dzieje się w ich lokum. Dzięki kamerze IP, w zaledwie kilka minut, można sprawdzić czy wszystko jest w porządku. W ten sposób upewnisz się, czy dom jest bezpieczny, zamknięty, woda zakręcona a żelazko wyłączone. Koniec z dręczącymi Cię myślami, które obniżają poziom Twojego skupienia i niepotrzebnie stresują!

Kamera IP w domu
System IP to monitoring megapikselowy należący do najnowszej technologii. W odróżnieniu od kamer analogowych, obraz pochodzący z kamer IP to cyfrowy, skompresowany strumień danych. Kamery IP zapewniają obraz o większej rozdzielczości i zupełnie inne podejście do architektury systemu. Otóż każda z kamer IP jest podłączona do sieci LAN oraz posiada swój adres IP.

Ekonomiczne rozwiązanie
Monitoring IP w wersji ekonomicznej powinien opierać się na rozwiązaniach jednego producenta. Użycie ilości kamer powinno zależeć od ich rozdzielczości oraz tego ile pomieszczeń chcemy obserwować. Możemy więc zamontować od 1 do kilku bądź kilkunastu kamer. Zależy to również od tego czy obserwację posesji będziemy prowadzić tylko na zewnątrz czy też w środku. Na zewnątrz warto wybierać kamery z włączonym oświetlaczu IR i odsuniętym mechanicznym filtrem podczerwieni ICR. Wewnątrz dobrze sprawdzą się kamery o rozdzielczości 2 megapikseli. Pamiętaj, że mocny oświetlacz IR sprawia, że obraz z kamery jest wyraźny i umożliwia identyfikację osób nawet w kompletnej ciemności. Dodatkowe opcje, jak AGC czy regulacja czasu otwarcia migawki, sprawiają, że urządzenie doskonale radzi sobie ze zmiennymi warunkami oświetlenia.

Co daje monitoring?
Możliwość obserwowania domu i jego otoczenia, jaką daje monitoring, sprawdza się świetnie podczas wyjazdu i nieobecności. Wystarczy, że użytkownik będzie miał ze sobą smartfona, dzięki któremu z łatwością sprawdzi, czy wszystko w porządku. Odstresowany będzie mógł dalej wypoczywać lub pracować. Dodatkowo, poprzez połączenie kamery z systemem smart home, można również zdalnie sterować światłem i innymi urządzeniami. Dzięki temu sprawdzisz, czy w domu nie zostało włączone żelazko i w razie potrzeby szybko je wyłączysz. Możesz także wieczorem oświetlić dom, aby sprawiać wrażenie, że ktoś ciągle w nim przebywa. Prawda, że wygodne?