Ochrona sprzętów elektrycznych podczas burzy

Prowadząc jakiekolwiek działania z prądem powinniśmy przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz współmieszkańców budynku. Szczególnie niebezpieczną porą roku dla naszej instalacji elektrycznej jest lato. Dlaczego? Po pierwsze, dlatego, że właśnie w tedy mamy do czynienia z dużą ilością wyładowań atmosferycznych towarzyszących burzom. Po drugie, wyjeżdżamy na wakacje, a dom zostaje zazwyczaj pusty. Jeśli mamy znajomego czy kogoś z rodziny, kto zobowiąże się do doglądania posiadłości to nie mamy się, czym martwić. Jeśli nie mamy takiej osoby, musimy wiedzieć sami jak wcześniej podjąć odpowiednie działania, aby uniknąć nie tylko zniszczeń urządzeń domowych, które korzystają z energii elektrycznej, ale także najgorszego, czyli pożaru.

Jaka drogę obiera piorun?

Do urządzeń domowych dostaje się on poprzez instalacje przewodowe. Droga, z której najczęściej korzysta to sieć elektryczna, instalacje telefoniczne czy anteny zewnętrzne itp. Piorun, wybiera właśnie taką ścieżkę, ponieważ przewodność w takich sprzętach jest największa. Jeśli uderzy np. w linie telefoniczna to po przewodach przedrze się do tych urządzeń, które są aktualnie podłączone powodując całkowite ich zniszczenie. Jednak piorun, ma także daleki zasięg i wcale nie musi uderzać bezpośrednio w sieci przewodowe, aby spowodować nieodwracalne zniszczenia.

Ochrona przed piorunami

Aby swojemu budynkowi zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo w przypadku uderzenia pioruna podczas naszej nieobecności, należy podjąć odpowiednie środki, o których każdy domownik powinien wiedzieć. Przede wszystkim powinniśmy odłączyć z prądu te urządzenia, których nie chcielibyśmy stracić. Na wyładowania szczególnie czuła jest elektronika. Jeśli więc, nie chcemy stracić drogiego telewizora czy komputera, także odłączamy te urządzenia od prądu. Wszelki sprzęt, który jest podłączony do anten znajdujących się na dachach, w oknach, na balkonach itp. Powinniśmy odłączyć. To samo tyczy się anten satelitarnych, ponieważ ofiarą pioruna może paść talerz, który ze względu na tworzywo – metal, jest bardzo dobrym przewodnikiem. 

 

Autor