Jakie gniazda i łączniki wybrać, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie ich?

Mieszkasz w domu gdzie, co chwila biegają dzieci, nie tylko te małe, ale także nastolatki? Jeśli tak to musisz wyjątkowo przykładać się do tego, aby dom był nie był pełen niebezpieczeństw czyhających w łącznikach i gniazdach. Jak wiadomo, małe dzieci uwielbiają wkładać paluszki gdzie popadnie, a szczególnie ciekawym miejscem jest gniazdko, które akurat znajduje się nisko, więc jest łatwo dostępne dla pociechy. Oczywiście, takiemu maluchowi nie będziesz tłumaczył, jakie są konsekwencje bawienia się prądem i że może to grozić porażeniem.

 Inna sytuacja jest w przypadku użytkowania gniazdek i łączników przez starsze dzieciaki. Nie zwracają one uwagi na to, że mogą uszkodzić gniazdo i podczas wyjmowania wtyczki, ciągnął z impetem za kabel. Zazwyczaj w ogóle nie odpinają np. ładowarki od prądu, a później podczas przechodzenia obok zahaczają o nią. Nie chodzi tu tylko o niszczenie instalacji, ale także o niebezpieczeństwo, jakie jest stwarzane. Mimo iż, są starsze od maluchów to tłumaczenie o zagrożeniach skutkuje w taki sam sposób, a niekiedy nawet w odwrotny. Dla obydwu przypadków trzeba wybierać taki osprzęt, aby użytkowanie go było jak najbardziej bezpieczne.

Rodzaje łączników instalacyjnych

Dla swojego domu możesz wybrać jeden lub kilka rodzajów łączników. Główną grupą są łączniki schodowe, krzyżowe, jedno- lub dwubiegunowe. Służą one nie do sterowania oświetleniem, ale np. żaluzjami czy tez ogrzewaniem. Ich funkcje odpowiednie dla danego klawisza są napisane na nich. Możemy także spotkać się z podświetlanymi łącznikami lub informującymi o przepływie prądu.

Wybór osprzętu elektroinstalacyjnego

Dbając o bezpieczeństwo domowników powinniśmy wybierać tylko gniazdka zawierające styk ochronną, czyli tzw. bolec. Jeśli wybieramy gniazda do pomieszczenia, które są wilgotne, czyli np. łazienka, kuchnia to zawsze z podwójną izolacją tj. gniazdka wtyczkowe zawierające klapkę. Stawiaj zawsze na osprzęt od rzetelnych firm, których towar posiada znak CE. Podczas kupna pamiętaj, aby zwrócić uwagę na znaki bezpieczeństwa oraz napięcie pracy, staraj się nie decydować na kupno produktów, które nie wiesz skąd pochodzą. Nawet, jeśli ich cena jest o wiele niższa, wybieraj na podstawie jakości, a nie promocji.

Autor