Jak chronić instalacje elektryczne na zewnątrz budynku przed wilgocią?

Masz taras lub ogród i planujesz nadać mu nieco stylu poprzez efektowne oświetlenie? Jeśli tak to z pewnością zastanawiasz się nie tylko, jakie lampy wybrać, rodzaj światła czy gdzie dokładnie je ustawić, ale także jak rozmieścić instalację. Oświetlenie ogrodu wygląda ciekawie oraz umila wieczory. Jeśli lubisz jeść kolację na zewnątrz to oświetlenie jest priorytetem.

Montaż instalacji elektrycznych w ogrodzie nie należy do łatwych zadań. Jeśli się na tym znasz to z pewnością sam sobie z tym doskonale poradzisz. Jeśli jednak nie jesteś pewien, co do swoich umiejętności w dziedzinie instalacji to lepiej powierz to osobie, która się na tym zna.

Dlaczego odpowiednie założenie instalacji jest tak ważne?

 Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo Twoje oraz reszty domowników. Zabezpieczenie zapobiegnie również uszkodzeniu instalacji. Jeśli chodzi o zewnętrzne obwodu to musimy użyć kabli, które przystosowane są do umieszczania ich w ziemi wraz z izolacją poszczególnych żył. Bardzo ważny jest także płaszcz ochronny PCW.  Przed porażeniem prądem elektrycznym, chronią wyłączniki różnicowo prądowe. Są one odpowiedzialne za wykrywanie wszelkich nawet najmniejszych nieprawidłowości w naszej instalacji. Żeby pilnować kilku obwodów nie trzeba nam kilku wyłączników, ale wystarczy jeden.

Korzenie roślin a instalacja

Podczas zakładania instalacji elektrycznej poprowadzonej w ziemi, powinniśmy zwrócić uwagę na obecność korzeni drzew. Ich głębokość to długość do około drogi wyznaczonej przez rzut korony drzewa. Małe korzenie nie stanowią wielkiego zagrożenia dla naszych kabli. Jeśli jednak chodzi o strefy bliżej drzew, gdzie korzenie są grube i mocne to są one bardzo niebezpieczne dla instalacji. Aby wiedzieć, na jakiej głębokości położyć kable, należy zmierzyć jest linię od osi pnia, która odpowiada jemu dwukrotnemu obwodowi, zmierzonemu na mniej więcej 1,3 m od ziemi. Takie pomiary możemy stosować tylko w przypadku drzew, których obwód nie jest większy niż 50 cm.

Autor