Jak rozprowadzić instalację elektryczną, aby zapewnić bezpieczeństwo w przypadku pożaru?

Każdy, kto planuje postawić drewniany dom lub już go posiada zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona przed pożarem ze względu na łatwopalność materiału budulcowego. Jednak bez względu na to, czy jest to konstrukcja drewniana, drewnopochodna czy inna powinniśmy pamiętać o spełnieniu wymaganych norm. Mimo iż, nie znajdziemy wytycznych skierowanych konkretnie do budynków drewnianych to powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo konstrukcji oraz domowników. 

Wiadomo, że różne rodzaje drewna posiadają różne właściwości, dlatego też zaplanowanie instalacji elektrycznej powinno wiązać się z pewnymi zasadami, które są przypisane odpowiednim rodzajom drewna, a także kierować się zdrowym rozsądkiem.

Planowanie instalacji elektrycznej

Plany zakładania instalacji elektrycznej w domu drewnianym wcale nie musza się bardzo różnić od tej w domu murowanym czy innym. Trzeba jednak wszystko dokładnie przemyśleć. Począwszy od gniazd wtyczkowych, aż do osobnych obwodów przeznaczonych do większych odbiorników. W przypadku drewnianego domu musimy się bardziej przyłożyć ze względu na jego specyfikę. Drewno, jest nie tylko bardzo łatwopalnym tworzywem, ale za to nie uwalnia do otoczenia ciepła w dużej ilości. Instalację elektryczną w takim domu warto skonsultować z elektryk w Krakowie, który doradzi nam lub zaprojektuje od zera dopasowaną do naszyh potrzeb  i do naszego bezpieczeństwa instalację. Aby nieco zwiększyć bezpieczeństwo dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości gniazdek wtyczkowych. Najlepiej liczbę te zmniejszyć do 6, chociaż maksymalnie zaleca się 10.

Ważne zasady

Podczas wykonywania instalacji oświetleniowej korzystaj z miedzianych przewodów, których przekrój wynosi 1,5mm. Dobierz tak osprzęt oraz przewody, aby nie doszło przegrzania, co prowadzi do pożaru. Aby przewody nie były zbytnio obciążone zastosuj ich przekrój do obowiązujących norm. Pamiętaj o izolacji powierzchni budynku od przewodów elektrycznych. Nie zapomnij o odpowiednich barwach żył, wykonywanymi przy pomocy przewodów 3 i 5 żyłowych.

 

 

Autor